FIAT Barchetta specifications — approved in Switzerland
130.6 HP
Max power
158.0 Nm
Max torque
200 km/h
Top speed
1 135 kg
Curb weight
1FA833
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 158.0 Nm @ 4 300 rpm |
| Top speed |
| 200 km/h |
| Weight/power ratio | 8.69 kg/HP |
| Displacement | 1 747 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 188A6.000 |
| Curb weight | 1 135 kg |
| Gross weight | 1 260 kg |
| Length | 3 888 mm |
| Width | 1 640 mm |
| Height | 1 265 mm |
| Wheelbase | 2 275 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 198.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/55R15 84V, 185/55R15 81H: 6 1/2x15 DP32, 6x15 DP32 |
| Tires (option) | 195/45R16 80V: 6 1/2x16 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 450 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 450 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 24/08/2000 |
| Type approval no. | 1FA833 |
1FA549
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 164.0 Nm @ 4 300 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 8.69 kg/HP |
| Displacement | 1 747 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 183A1.000 |
| Curb weight | 1 135 kg |
| Gross weight | 1 260 kg |
| Length | 3 916 mm |
| Width | 1 640 mm |
| Height | 1 265 mm |
| Wheelbase | 2 275 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 198.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/55R15 84V, 185/55R15 81H: 6 1/2x15 DP32, 6x15 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 450 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 450 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 19/09/1996 |
| Type approval no. | 1FA549 |