FIAT Brava 1.6 Automat specifications — approved in Switzerland
103.4 HP
Max power
144.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
1 195 kg
Curb weight
1FA667
| Power | 103.4 HP (76.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 144.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.56 kg/HP |
| Displacement | 1 581 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 182A4.000 |
| Curb weight | 1 195 kg |
| Gross weight | 1 660 kg |
| Length | 4 187 mm |
| Width | 1 741 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 246.0 g/km |
| Consumption | 10.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14 82T: 5 1/2x14 DP34/37, 6x14 DP43 / 195/50R15 82V: 6x15 DP40 |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5 1/2x14 DP37, 6x14 DP43 / 165/65R14 78Q M+S: 5 1/2x14 DP37 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 19/11/1997 |
| Type approval no. | 1FA667 |
1FA522
| Power | 103.4 HP (76.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 144.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.56 kg/HP |
| Displacement | 1 581 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 182A4.000 |
| Curb weight | 1 195 kg |
| Gross weight | 1 660 kg |
| Length | 4 187 mm |
| Width | 1 741 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 246.0 g/km |
| Consumption | 10.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14 82H, 185/60R14 82H: 5 1/2x14 DP37, 6x14 DP43 |
| Tires (option) | 185/55R15 81V, 195/50R15 82V: 6x15 DP40 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 19/06/1996 |
| Type approval no. | 1FA522 |