FIAT Brava 1.8 specifications — approved in Switzerland
112.9 HP
Max power
154.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
1 205 kg
Curb weight
1FA664
| Power | 112.9 HP (83.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 154.0 Nm @ 4 400 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.67 kg/HP |
| Displacement | 1 747 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 182A2.000 |
| Curb weight | 1 205 kg |
| Gross weight | 1 680 kg |
| Length | 4 187 mm |
| Width | 1 741 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14 82H: 6x14 DP43, 5 1/2x14 DP34/37 / 195/50R15 82V: 6x15 DP40 |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 6x14 DP43, 5 1/2x14 DP37 / 205/50R15 86V: 6 1/2x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 19/11/1997 |
| Type approval no. | 1FA664 |
1FA516
| Power | 112.9 HP (83.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 154.0 Nm @ 4 400 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 10.01 kg/HP |
| Displacement | 1 747 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 182A2.000 |
| Curb weight | 1 130 kg |
| Gross weight | 1 680 kg |
| Length | 4 187 mm |
| Width | 1 741 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 193.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14 82H, 185/60R14 82H: 5 1/2x14 DP37, 6x14 DP43 |
| Tires (option) | 185/55R15 81V, 195/50R15 82V: 6x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 28/03/1996 |
| Type approval no. | 1FA516 |