FIAT Bravo 1.2 16V specifications — approved in Switzerland
81.6 HP
Max power
113.0 Nm
Max torque
173 km/h
Top speed
1 085 kg
Curb weight
1FA762
| Power | 81.6 HP (60.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 113.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed |
| 173 km/h |
| Weight/power ratio | 13.3 kg/HP |
| Displacement | 1 242 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 182B2000 |
| Curb weight | 1 085 kg |
| Gross weight | 1 510 kg |
| Length | 4 025 mm |
| Width | 1 755 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 166.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 175/65R14 82T: 5 1/2x14 DP37/34, 6x14 DP43: / 185/55R15 81H: 6x15 DP40 |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5 1/2x14 DP37, 6x14 DP43: / 195/50R15 82V: 6x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 26/08/1998 |
| Type approval no. | 1FA762 |
1FA835
| Power | 80.2 HP (59.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 114.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 13.53 kg/HP |
| Displacement | 1 242 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 188A5000 |
| Curb weight | 1 085 kg |
| Gross weight | 1 510 kg |
| Length | 4 025 mm |
| Width | 1 755 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 162.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 175/65R14 82T: 5 1/2x14 DP37/34, 6x14 DP43: / 185/55R15 81H: 6x15 DP40 |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5 1/2x14 DP37, 6x14 DP43: / 195/50R15 82V: 6x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 24/08/2000 |
| Type approval no. | 1FA835 |