FIAT Bravo 1.4 16V specifications — approved in Switzerland
89.8 HP
Max power
128.0 Nm
Max torque
179 km/h
Top speed
1 312 kg
Curb weight
1XG236
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed |
| 179 km/h |
| Weight/power ratio | 14.61 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 192B2000 |
| Curb weight | 1 312 kg |
| Gross weight | 1 715 kg |
| Length | 4 336 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 498 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP31,5, 6 1/2x15 DP31,5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 7x16 DP31, |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 22/10/2013 |
| Type approval no. | 1XG236 |
1XF285
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 179 km/h |
| Weight/power ratio | 14.25 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 192B2000 |
| Curb weight | 1 280 kg |
| Gross weight | 1 715 kg |
| Length | 4 336 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 498 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP31,5, 6 1/2x15 DP31,5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 7x16 DP31, |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 28/05/2013 |
| Type approval no. | 1XF285 |
1XE773
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 179 km/h |
| Weight/power ratio | 14.25 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 192B2000 |
| Curb weight | 1 280 kg |
| Gross weight | 1 715 kg |
| Length | 4 336 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 498 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP31,5, 6 1/2x15 DP31,5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 7x16 DP31, |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 12/03/2013 |
| Type approval no. | 1XE773 |
1XE759
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 179 km/h |
| Weight/power ratio | 14.59 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 192B2000 |
| Curb weight | 1 310 kg |
| Gross weight | 1 715 kg |
| Length | 4 336 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 498 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP31,5, 6 1/2x15 DP31,5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 7x16 DP31, |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 11/03/2013 |
| Type approval no. | 1XE759 |
1XD553
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 179 km/h |
| Weight/power ratio | 14.25 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 192B2000 |
| Curb weight | 1 280 kg |
| Gross weight | 1 715 kg |
| Length | 4 336 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 498 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.00x15 DP31,5, 6 1/2x15 DP31.5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 7.00x16 DP31 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 15/08/2012 |
| Type approval no. | 1XD553 |
1XD196
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 179 km/h |
| Weight/power ratio | 14.25 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 192B2000 |
| Curb weight | 1 280 kg |
| Gross weight | 1 715 kg |
| Length | 4 336 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 498 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.00x15 DP31.5, 6.50x15 DP31.5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 7.00x16 DP31 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 29/05/2012 |
| Type approval no. | 1XD196 |
1XC423
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 179 km/h |
| Weight/power ratio | 14.25 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 192B2000 |
| Curb weight | 1 280 kg |
| Gross weight | 1 715 kg |
| Length | 4 336 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 498 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.00x15 DP31.5, 6.50x15 DP31.5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 7.00x16 DP31 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 02/12/2011 |
| Type approval no. | 1XC423 |
1FB756
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 179 km/h |
| Weight/power ratio | 14.25 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 192B2000 |
| Curb weight | 1 280 kg |
| Gross weight | 1 715 kg |
| Length | 4 336 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 498 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP31,5, 6 1/2x15 DP31,5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 7x16 DP31, |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 23/09/2011 |
| Type approval no. | 1FB756 |
1XB482
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 179 km/h |
| Weight/power ratio | 14.25 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 192B2000/843A1000 |
| Curb weight | 1 280 kg |
| Gross weight | 1 715 kg |
| Length | 4 336 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 498 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 158.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91H/T: 6.00x15 DP31.5, 6.50x15 DP31.5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 7.00x16 DP31 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 11/01/2011 |
| Type approval no. | 1XB482 |
1FB540
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 179 km/h |
| Weight/power ratio | 14.25 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 192B2000 |
| Curb weight | 1 280 kg |
| Gross weight | 1 715 kg |
| Length | 4 336 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 498 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.00x15 DP31.5, 6.50x15 DP31.5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 7.00x16 DP31 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 23/12/2009 |
| Type approval no. | 1FB540 |
1FB484
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 179 km/h |
| Weight/power ratio | 14.25 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 192B2000/843A1000 |
| Curb weight | 1 280 kg |
| Gross weight | 1 715 kg |
| Length | 4 336 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 498 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.00x15 DP31.5, 6.50x15 DP31.5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 7.00x16 DP31 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 20/07/2009 |
| Type approval no. | 1FB484 |
1FB347
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 128.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 179 km/h |
| Weight/power ratio | 14.25 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 192B2000/843A1000 |
| Curb weight | 1 280 kg |
| Gross weight | 1 715 kg |
| Length | 4 336 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 498 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 158.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91H/T: 6.00x15 DP31.5, 6.50x15 DP31.5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 7.00x16 DP31 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 13/02/2007 |
| Type approval no. | 1FB347 |