FIAT Bravo 1.4 TB 16V specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
230.0 Nm
Max torque
212 km/h
Top speed
1 350 kg
Curb weight
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 212 km/h |
| Weight/power ratio | 9.02 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 198A1000 |
| Curb weight | 1 350 kg |
| Gross weight | 1 785 kg |
| Length | 4 336 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 498 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91V: 6.00x15 DP31.5, 6.50x15 DP31.5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 7.00x16 DP31 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 20/07/2009 |
| Type approval no. | 1FB485 |