FIAT Bravo 1.4Turbo120 specifications — approved in Switzerland
119.7 HP
Max power
206.0 Nm
Max torque
197 km/h
Top speed
1 335 kg
Curb weight
1XA838
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 206.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 197 km/h |
| Weight/power ratio | 11.15 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 198A4000 |
| Curb weight | 1 335 kg |
| Gross weight | 1 770 kg |
| Length | 4 336 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 498 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 158.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.00x15 DP31,5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 7.00x16 DP31 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 11/08/2009 |
| Type approval no. | 1XA838 |
1FB363
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 206.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 197 km/h |
| Weight/power ratio | 11.15 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 198A4000 |
| Curb weight | 1 335 kg |
| Gross weight | 1 770 kg |
| Length | 4 336 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 498 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 158.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.00x15 DP31,5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 7.00x16 DP31 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 26/09/2007 |
| Type approval no. | 1FB363 |