FIAT Bravo 1.6 specifications — approved in Switzerland
103.4 HP
Max power
145.0 Nm
Max torque
184 km/h
Top speed
1 125 kg
Curb weight
1FA837
| Power | 103.4 HP (76.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 184 km/h |
| Weight/power ratio | 10.88 kg/HP |
| Displacement | 1 596 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 182B6000 |
| Curb weight | 1 125 kg |
| Gross weight | 1 550 kg |
| Length | 4 025 mm |
| Width | 1 755 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 177.0 g/km |
| Consumption | 7.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 175/65R14 82H: 5 1/2x14 DP34/37, 6x14 DP43 / 195/50R15 82V: 6x15 DP40 |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5 1/2x14 DP37, 6x14 DP43 / 205/50R15 86V: 6 1/2x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 100 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 24/08/2000 |
| Type approval no. | 1FA837 |
1FA661
| Power | 103.4 HP (76.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 144.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 184 km/h |
| Weight/power ratio | 10.88 kg/HP |
| Displacement | 1 581 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 182A4.000 |
| Curb weight | 1 125 kg |
| Gross weight | 1 550 kg |
| Length | 4 025 mm |
| Width | 1 755 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 194.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14 82H: 5 1/2x14 DP34/37, 6x14 DP43 / 195/50R15 82V: 6x15 DP40 |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5 1/2x14 DP37, 6x14 DP43 / 205/50R15 86V: 6 1/2x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 100 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 19/11/1997 |
| Type approval no. | 1FA661 |
1FA513
| Power | 103.4 HP (76.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 144.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 184 km/h |
| Weight/power ratio | 10.15 kg/HP |
| Displacement | 1 580 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 182A4.000 |
| Curb weight | 1 050 kg |
| Gross weight | 1 550 kg |
| Length | 4 025 mm |
| Width | 1 755 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 193.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 165/65R14 79T, 175/65R14 82T, 185/60R14 82H: 5 1/2x14 DP32/DP37, 6x14 DP43 |
| Tires (option) | 185/55R15 81V, 195/50R15 82V: 6x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 100 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 28/03/1996 |
| Type approval no. | 1FA513 |