FIAT Bravo 1.6 JTD 105 specifications — approved in Switzerland
104.7 HP
Max power
290.0 Nm
Max torque
187 km/h
Top speed
1 395 kg
Curb weight
1FB387
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 290.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 187 km/h |
| Weight/power ratio | 13.32 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 198A3000 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 830 kg |
| Length | 4 336 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 498 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.00x15 DP31,5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 7.00x16 DP31 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 01/04/2008 |
| Type approval no. | 1FB387 |
1FB388
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 290.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 187 km/h |
| Weight/power ratio | 13.32 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 198A3000 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 830 kg |
| Length | 4 336 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 498 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 129.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.00x15 DP31,5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 7.00x16 DP31 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 01/04/2008 |
| Type approval no. | 1FB388 |