FIAT Bravo 1.6 MJ MTA specifications — approved in Switzerland
119.7 HP
Max power
300.0 Nm
Max torque
195 km/h
Top speed
1 395 kg
Curb weight
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 11.65 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 198A2000 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 830 kg |
| Length | 4 336 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 498 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 120.0 g/km |
| Consumption | 4.60 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91H: 6.00x15 DP31,5 / 225/40R18 92V Reinf.: 7 1/2x18 DP35 seul. pour version AXL11/11D |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 7.00x16 DP31 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 23/09/2011 |
| Type approval no. | 1FB760 |