FIAT Bravo 1.9 TD-75 specifications — approved in Switzerland
74.8 HP
Max power
147.0 Nm
Max torque
165 km/h
Top speed
1 220 kg
Curb weight
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 147.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 16.31 kg/HP |
| Displacement | 1 910 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 182A8.000 |
| Curb weight | 1 220 kg |
| Gross weight | 1 655 kg |
| Length | 4 025 mm |
| Width | 1 755 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 168.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 165/65R14 78T: 5 1/2x14 DP32/37 / 185/55R15 81H: 6x15 DP40 |
| Tires (option) | 175/65R14 82T: 5 1/2x14 DP34/37, 6x14 DP43 / 195/50R15 82V: 6x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 25/01/2000 |
| Type approval no. | 1FA825 |