FIAT Bravo 1.9 TD Unij specifications — approved in Switzerland
104.7 HP
Max power
200.0 Nm
Max torque
187 km/h
Top speed
1 245 kg
Curb weight
1FA769
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 187 km/h |
| Weight/power ratio | 11.89 kg/HP |
| Displacement | 1 910 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 182B4000 |
| Curb weight | 1 245 kg |
| Gross weight | 1 680 kg |
| Length | 4 025 mm |
| Width | 1 755 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 175/65R14 82H: 5 1/2x14 DP37, 6x14 DP43 / 195/50R15 82V: 6x15 DP40 |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5 1/2x14 DP37, 6x14 DP43 / 205/50R15 86V: 6 1/2x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 05/01/1999 |
| Type approval no. | 1FA769 |
1FA873
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 184 km/h |
| Weight/power ratio | 12.38 kg/HP |
| Displacement | 1 910 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 182B9000 |
| Curb weight | 1 245 kg |
| Gross weight | 1 680 kg |
| Length | 4 025 mm |
| Width | 1 755 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 175/65R14 82H: 5 1/2x14 DP37, 6x14 DP43 / 195/50R15 82V: 6x15 DP40 |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5 1/2x14 DP37, 6x14 DP43 / 205/50R15 86V: 6 1/2x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 31/10/2000 |
| Type approval no. | 1FA873 |