FIAT Bravo 2.0 HGT specifications — approved in Switzerland
153.7 HP
Max power
186.0 Nm
Max torque
213 km/h
Top speed
1 265 kg
Curb weight
| Power | 153.7 HP (113.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 186.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 213 km/h |
| Weight/power ratio | 8.23 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 5 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 182B7000 |
| Curb weight | 1 265 kg |
| Gross weight | 1 690 kg |
| Length | 4 031 mm |
| Width | 1 755 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 222.0 g/km |
| Consumption | 9.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/55R15 84V: 6x15 DP49 |
| Tires (option) | 195/60R15 88V: 6x15 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 05/01/1999 |
| Type approval no. | 1FA768 |