FIAT Bravo 2.0 JTD 16V specifications — approved in Switzerland
164.6 HP
Max power
360.0 Nm
Max torque
215 km/h
Top speed
1 435 kg
Curb weight
1XB268
| Power | 164.6 HP (121.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 215 km/h |
| Weight/power ratio | 8.72 kg/HP |
| Displacement | 1 956 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 198A5000 |
| Curb weight | 1 435 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 336 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 498 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91V: 6.00x15 DP31,5 / 225/40R18 92V Reinf.: 7 1/2x18 DP35 seul. pour version AXN1B/12D |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 7.00x16 DP31 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 16/09/2010 |
| Type approval no. | 1XB268 |
1FB450
| Power | 164.6 HP (121.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 8.72 kg/HP |
| Displacement | 1 956 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 198A5000 |
| Curb weight | 1 435 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 336 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 498 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91V: 6.00x15 DP31,5 / 225/40R18 92V Reinf.: 7 1/2x18 DP35 seul. pour version AXN1B/12D |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 7.00x16 DP31 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 22/12/2008 |
| Type approval no. | 1FB450 |
1FB419
| Power | 164.6 HP (121.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 8.72 kg/HP |
| Displacement | 1 956 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 198A5000 |
| Curb weight | 1 435 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 336 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 498 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91V: 6.00x15 DP31,5 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 7.00x16 DP31 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 11/08/2008 |
| Type approval no. | 1FB419 |