FIAT Bravo 2.0 MJ 16V specifications — approved in Switzerland
164.6 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
215 km/h
Top speed
1 435 kg
Curb weight
1FB763
| Power | 164.6 HP (121.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 215 km/h |
| Weight/power ratio | 8.72 kg/HP |
| Displacement | 1 956 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 198A8000 |
| Curb weight | 1 435 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 336 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 498 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.10 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91V: 6.00x15 DP31,5 / 225/40R18 92V Reinf.: 7 1/2x18 DP35 seul. pour version AXT1B/16B |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 7.00x16 DP31 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 23/09/2011 |
| Type approval no. | 1FB763 |
1XC180
| Power | 164.6 HP (121.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 8.72 kg/HP |
| Displacement | 1 956 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 198A8000 |
| Curb weight | 1 435 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 336 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 498 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.10 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91V: 6.00x15 DP31.5 / 225/40R18 92V Reinf.: 7 1/2x18 DP35 seul. pour version AXT1B/16B |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 7.00x16 DP31 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 20/09/2011 |
| Type approval no. | 1XC180 |
1FB624
| Power | 164.6 HP (121.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 8.72 kg/HP |
| Displacement | 1 956 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 198A8000 |
| Curb weight | 1 435 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 336 mm |
| Width | 1 792 mm |
| Height | 1 498 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.10 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91V: 6.00x15 DP31.5 / 225/40R18 92V Reinf.: 7 1/2x18 DP35 seul. pour version AXT1B/16B |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 7.00x16 DP31 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 03/01/2011 |
| Type approval no. | 1FB624 |