FIAT Cinquecento 1.1 specifications — approved in Switzerland
54.4 HP
Max power
86.0 Nm
Max torque
150 km/h
Top speed
810 kg
Curb weight
1FA669
| Power | 54.4 HP (40.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 86.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed |
| 150 km/h |
| Weight/power ratio | 14.89 kg/HP |
| Displacement | 1 108 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 176B2.000 |
| Curb weight | 810 kg |
| Gross weight | 1 150 kg |
| Length | 3 227 mm |
| Width | 1 487 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 200 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 155/65R13 73S, 145/70R13 71Q M+S: 4.50Bx13 DP36.5 |
| Tires (option) | 165/55R13 70H: 5.00 x13 DP30.5, 5 1/2x13 DP30.5 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 14/11/1997 |
| Type approval no. | 1FA669 |
1FA551
| Power | 54.4 HP (40.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 86.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 14.89 kg/HP |
| Displacement | 1 108 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 176B2.000 |
| Curb weight | 810 kg |
| Gross weight | 1 150 kg |
| Length | 3 227 mm |
| Width | 1 487 mm |
| Height | 1 405 mm |
| Wheelbase | 2 200 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 165/55R13 (70H): 5 1/2 x13 DP30.5, 5x13 DP30.5: entretoise de 3 mm d'épaisseur aux rAV exigée |
| Tires (option) | 145/70R13 (68Q) M+S: 4 1/2Bx13 DP36.5 |
| Tow cap. (braked) | 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 350 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 19/09/1996 |
| Type approval no. | 1FA551 |