FIAT Cinquecento 900 specifications — approved in Switzerland
39.4 HP
Max power
65.0 Nm
Max torque
140 km/h
Top speed
785 kg
Curb weight
1FA668
| Power | 39.4 HP (29.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 65.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed |
| 140 km/h |
| Weight/power ratio | 19.92 kg/HP |
| Displacement | 899 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 1170A1.046 |
| Curb weight | 785 kg |
| Gross weight | 1 150 kg |
| Length | 3 227 mm |
| Width | 1 487 mm |
| Height | 1 435 mm |
| Wheelbase | 2 200 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 145/70R13 68S, 4.50Bx13 DP36.5, 4 1/2x13 DP30.5 |
| Tires (option) | 155/65R13 73S: 4.50Bx13 DP36.5, 4 1/2x13 DP30.5, 5.00x13 DP30.5 |
| Tow cap. (braked) | 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 350 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 14/11/1997 |
| Type approval no. | 1FA668 |
1FA550
| Power | 39.4 HP (29.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 65.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 20.43 kg/HP |
| Displacement | 899 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 1170A1.046 |
| Curb weight | 805 kg |
| Gross weight | 1 150 kg |
| Length | 3 227 mm |
| Width | 1 487 mm |
| Height | 1 405 mm |
| Wheelbase | 2 200 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 145/70R13 (71T), 155/65R13 (73T) |
| Tires (option) | 4.50Bx13 DP36.5, 4 1/2x13 DP30.5 |
| Tow cap. (braked) | 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 375 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 19/09/1996 |
| Type approval no. | 1FA550 |