FIAT Coupé 2.0 specifications — approved in Switzerland
153.7 HP
Max power
186.0 Nm
Max torque
215 km/h
Top speed
1 345 kg
Curb weight
1FA775
| Power | 153.7 HP (113.0 kW) @ 6 700 rpm |
| Torque | 186.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed |
| 215 km/h |
| Weight/power ratio | 8.75 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 182B3000 |
| Curb weight | 1 345 kg |
| Gross weight | 1 680 kg |
| Length | 4 250 mm |
| Width | 1 768 mm |
| Height | 1 355 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 232.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55(Z)R15 87V, 205/55R15 87H M+S: 6 1/2x15 DP40 |
| Tires (option) | 205/50(Z)R15 86W, 205/50R15 86H M+S: 6 1/2x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 23/12/1998 |
| Type approval no. | 1FA775 |
1FA556
| Power | 146.9 HP (108.0 kW) @ 6 100 rpm |
| Torque | 186.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 212 km/h |
| Weight/power ratio | 9.16 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 182A1.000 |
| Curb weight | 1 345 kg |
| Gross weight | 1 680 kg |
| Length | 4 250 mm |
| Width | 1 768 mm |
| Height | 1 355 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 232.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R15 (87V): 205/55R15 (87H) M+S: 6 1/2x15 DP40 |
| Tires (option) | 205/50R15 (86W): 205/50R15 (86H) M+S: 6 1/2x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 29/10/1996 |
| Type approval no. | 1FA556 |