FIAT Coupé 2.0T 20V specifications — approved in Switzerland
220.3 HP
Max power
310.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 385 kg
Curb weight
1FA774
| Power | 220.3 HP (162.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.29 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 175A3000 |
| Curb weight | 1 385 kg |
| Gross weight | 1 720 kg |
| Length | 4 250 mm |
| Width | 1 768 mm |
| Height | 1 355 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 240.0 g/km |
| Consumption | 10.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/50ZR16 (87Y), 205/50R16 87H M+S: 7x16 DP40 |
| Tires (option) | 215/45ZR16 (86Y): 7x16 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 30/11/1998 |
| Type approval no. | 1FA774 |
1FA557
| Power | 220.3 HP (162.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.29 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-inj.-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 175A3000 |
| Curb weight | 1 385 kg |
| Gross weight | 1 720 kg |
| Length | 4 250 mm |
| Width | 1 768 mm |
| Height | 1 355 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 240.0 g/km |
| Consumption | 10.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/50ZR16, 205/50R16 87Y/W, 205/50R16 (87H) M+S: 7x16 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 29/10/1996 |
| Type approval no. | 1FA557 |