FIAT Croma 1.9 JTD 8V specifications — approved in Switzerland
119.7 HP
Max power
280.0 Nm
Max torque
197 km/h
Top speed
1 595 kg
Curb weight
1FB421
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 197 km/h |
| Weight/power ratio | 13.32 kg/HP |
| Displacement | 1 910 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 939A1000 |
| Curb weight | 1 595 kg |
| Gross weight | 2 040 kg |
| Length | 4 783 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 603 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.50x16 DP36/41 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 700 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 04/09/2008 |
| Type approval no. | 1FB421 |
1FB375
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 13.32 kg/HP |
| Displacement | 1 910 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 939A1000 |
| Curb weight | 1 595 kg |
| Gross weight | 2 040 kg |
| Length | 4 783 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 603 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 157.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R16 91V, 215/55R16 93W: 6.50x16 DP36/41 |
| Tires (option) | 215/50R17 91W: 7.00x17 DP36/41 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 700 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 28/11/2007 |
| Type approval no. | 1FB375 |
1FB250
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 13.32 kg/HP |
| Displacement | 1 910 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 939A1000 |
| Curb weight | 1 595 kg |
| Gross weight | 2 040 kg |
| Length | 4 756 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 597 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.50x16 DP36/41 |
| Tires (option) | 215/55R16 93W: 6.50x16 DP36/41 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 700 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 20/04/2005 |
| Type approval no. | 1FB250 |