FIAT Croma 2.2 JTS specifications — approved in Switzerland
146.9 HP
Max power
203.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
1 585 kg
Curb weight
1FB378
| Power | 146.9 HP (108.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 203.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 210 km/h |
| Weight/power ratio | 10.79 kg/HP |
| Displacement | 2 198 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 194A1000 |
| Curb weight | 1 585 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 783 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 603 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91V, 215/55R16 93W: 6.50x16 DP36/41 |
| Tires (option) | 215/50R17 91W: 7.00x17 DP36/41 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 700 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 28/11/2007 |
| Type approval no. | 1FB378 |
1FB304
| Power | 146.9 HP (108.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 203.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 10.79 kg/HP |
| Displacement | 2 198 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 194A1000 |
| Curb weight | 1 585 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 756 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 597 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.50x16 DP36/41 |
| Tires (option) | 215/55R16 93W: 6.50x16 DP36/41 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 700 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 10/08/2006 |
| Type approval no. | 1FB304 |
1FB248
| Power | 146.9 HP (108.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 203.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 10.79 kg/HP |
| Displacement | 2 198 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 194A1000 |
| Curb weight | 1 585 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 756 mm |
| Width | 1 775 mm |
| Height | 1 597 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 204.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.50x16 DP36/41 |
| Tires (option) | 215/55R16 93W: 6.50x16 DP36/41 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 700 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 20/04/2005 |
| Type approval no. | 1FB248 |