FIAT Doblo 1.3 JTD 16V specifications — approved in Switzerland
69.4 HP
Max power
180.0 Nm
Max torque
142 km/h
Top speed
1 385 kg
Curb weight
| Power | 69.4 HP (51.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 180.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 142 km/h |
| Weight/power ratio | 19.96 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 188A9000 |
| Curb weight | 1 385 kg |
| Gross weight | 1 865 kg |
| Length | 4 159 mm |
| Width | 1 714 mm |
| Height | 1 825 mm |
| Wheelbase | 2 566 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-4+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/70R14 Reinf. 88T: 5 1/2x14 DP37 |
| Tow cap. (braked) | 1 100 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 18/03/2004 |
| Type approval no. | 1FB196 |