FIAT Doblo 1.3 JTD PF specifications — approved in Switzerland
84.3 HP
Max power
200.0 Nm
Max torque
156 km/h
Top speed
1 405 kg
Curb weight
1FB327
| Power | 84.3 HP (62.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 156 km/h |
| Weight/power ratio | 16.67 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 223A9000 |
| Curb weight | 1 405 kg |
| Gross weight | 1 930 kg |
| Length | 4 253 mm |
| Width | 1 722 mm |
| Height | 1 818 mm |
| Wheelbase | 2 583 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 137.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 185/65R15 88T: 5.5x15 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 11/12/2006 |
| Type approval no. | 1FB327 |
1FB277
| Power | 84.3 HP (62.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 156 km/h |
| Weight/power ratio | 16.67 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 223A9000 |
| Curb weight | 1 405 kg |
| Gross weight | 1 930 kg |
| Length | 4 253 mm |
| Width | 1 722 mm |
| Height | 1 818 mm |
| Wheelbase | 2 583 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 148.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 185/65R15 88T: 5 1/2x15 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 12/12/2005 |
| Type approval no. | 1FB277 |