FIAT Doblo 1.3JTD 75CV specifications — approved in Switzerland
74.8 HP
Max power
190.0 Nm
Max torque
146 km/h
Top speed
1 345 kg
Curb weight
3FA654
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 146 km/h |
| Weight/power ratio | 17.98 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 199A2000 |
| Curb weight | 1 345 kg |
| Gross weight | 2 000 kg |
| Length | 4 253 mm |
| Width | 1 722 mm |
| Height | 1 831 mm |
| Wheelbase | 2 583 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1-2 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Tires | 175/70R14 88T Reinf.: 5 1/2x14 DP37: 175/70R14C 95T: 5 1/2x14 DP32 |
| Tires (option) | 175/75R14C 99T: 5 1/2x14 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 31/08/2005 |
| Type approval no. | 3FA654 |
3FA655
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 146 km/h |
| Weight/power ratio | 17.98 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 199A2000 |
| Curb weight | 1 345 kg |
| Gross weight | 2 120 kg |
| Length | 4 253 mm |
| Width | 1 722 mm |
| Height | 1 831 mm |
| Wheelbase | 2 583 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Tires | 175/70R14C 95S/-T: 5 1/2x14 DP32/DP37 |
| Tires (option) | 175/75R14C 99S/-T: 5 1/2x14 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 31/08/2005 |
| Type approval no. | 3FA655 |