FIAT Doblo 1.4 77CV specifications — approved in Switzerland
77.5 HP
Max power
115.0 Nm
Max torque
145 km/h
Top speed
1 305 kg
Curb weight
| Power | 77.5 HP (57.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 115.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 16.84 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 350A1000 |
| Curb weight | 1 305 kg |
| Gross weight | 1 830 kg |
| Length | 4 253 mm |
| Width | 1 722 mm |
| Height | 1 818 mm |
| Wheelbase | 2 583 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 178.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15 88T: 5 1/2x15 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 12/12/2005 |
| Type approval no. | 1FB278 |