FIAT Doblo 1.4 8V 5Q specifications — approved in Switzerland
77.5 HP
Max power
115.0 Nm
Max torque
148 km/h
Top speed
1 265 kg
Curb weight
| Power | 77.5 HP (57.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 115.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 148 km/h |
| Weight/power ratio | 16.32 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 350A1000 |
| Curb weight | 1 265 kg |
| Gross weight | 1 760 kg |
| Length | 4 253 mm |
| Width | 1 722 mm |
| Height | 1 831 mm |
| Wheelbase | 2 583 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1-2 |
| CO₂ | 174.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Tires | 175/70R14 88T Reinf.: 5 1/2x14 DP37: 175/70R14C 95T: 5 1/2x14 DP32 |
| Tires (option) | 175/75R14C 99T: 5 1/2x14 DP32 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 18/05/2006 |
| Type approval no. | 3FA714 |