FIAT Doblo 1.4 Combi specifications — approved in Switzerland
95.2 HP
Max power
127.0 Nm
Max torque
161 km/h
Top speed
1 425 kg
Curb weight
3FC774
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 127.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed |
| 161 km/h |
| Weight/power ratio | 14.97 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 843A1000 |
| Curb weight | 1 425 kg |
| Gross weight | 2 084 kg |
| Length | 4 406 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 845 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 166.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Tires | 195/60R16C 99T: 6x16 DP36.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 28/01/2015 |
| Type approval no. | 3FC774 |
3FC773
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 127.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 161 km/h |
| Weight/power ratio | 14.97 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 843A1000 |
| Curb weight | 1 425 kg |
| Gross weight | 2 084 kg |
| Length | 4 406 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 845 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 172.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Tires | 195/60R16C 99T: 6x16 DP36.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 28/01/2015 |
| Type approval no. | 3FC773 |
3FC639
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 127.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 161 km/h |
| Weight/power ratio | 15.7 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 843A1000 |
| Curb weight | 1 495 kg |
| Gross weight | 2 130 kg |
| Length | 4 390 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 845 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 172.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Tires | 195/60R16C 99T: 6x16 DP36.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 24/07/2014 |
| Type approval no. | 3FC639 |
3FC640
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 127.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 161 km/h |
| Weight/power ratio | 15.7 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 843A1000 |
| Curb weight | 1 495 kg |
| Gross weight | 2 130 kg |
| Length | 4 390 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 845 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 166.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Tires | 195/60R16C 99T: 6x16 DP36.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 24/07/2014 |
| Type approval no. | 3FC640 |
3FC194
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 127.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 161 km/h |
| Weight/power ratio | 15.7 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 843A1000 |
| Curb weight | 1 495 kg |
| Gross weight | 2 130 kg |
| Length | 4 390 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 845 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 166.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Tires | 195/60R16C 99T: 6x16 DP36.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 26/12/2013 |
| Type approval no. | 3FC194 |
3FC195
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 127.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 161 km/h |
| Weight/power ratio | 15.7 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 843A1000 |
| Curb weight | 1 495 kg |
| Gross weight | 2 130 kg |
| Length | 4 390 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 845 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 172.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Tires | 195/60R16C 99T: 6x16 DP36.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 26/12/2013 |
| Type approval no. | 3FC195 |
3FB796
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 127.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 161 km/h |
| Weight/power ratio | 14.97 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 843A1000 |
| Curb weight | 1 425 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 390 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 845 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 172.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Tires | 195/60R16C 99T: 6x16 DP36.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 24/01/2013 |
| Type approval no. | 3FB796 |
3FB797
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 127.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 161 km/h |
| Weight/power ratio | 14.97 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 843A1000 |
| Curb weight | 1 425 kg |
| Gross weight | 1 970 kg |
| Length | 4 390 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 845 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 166.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Tires | 195/60R16C 99T: 6x16 DP36.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 24/01/2013 |
| Type approval no. | 3FB797 |
3FB647
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 127.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 161 km/h |
| Weight/power ratio | 14.97 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 843A1000 |
| Curb weight | 1 425 kg |
| Gross weight | 2 060 kg |
| Length | 4 390 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 845 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 172.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Tires | 195/60R16C 99T: 6x16 DP36.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 21/10/2011 |
| Type approval no. | 3FB647 |
3FB550
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 127.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 161 km/h |
| Weight/power ratio | 14.97 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 843A1000 |
| Curb weight | 1 425 kg |
| Gross weight | 2 060 kg |
| Length | 4 390 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 845 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 166.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Tires | 195/60R16C 99T: 6x16 DP36.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 18/08/2011 |
| Type approval no. | 3FB550 |
3FB156
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 127.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 161 km/h |
| Weight/power ratio | 14.97 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 843A1000 |
| Curb weight | 1 425 kg |
| Gross weight | 2 060 kg |
| Length | 4 390 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 845 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 169.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Tires | 195/60R16C 99T: 6x16 DP36.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 04/02/2010 |
| Type approval no. | 3FB156 |
3FB164
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 127.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 161 km/h |
| Weight/power ratio | 14.97 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 843A1000 |
| Curb weight | 1 425 kg |
| Gross weight | 2 060 kg |
| Length | 4 390 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 845 mm |
| Wheelbase | 2 755 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 166.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Tires | 195/60R16C 99T: 6x16 DP36.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 04/02/2010 |
| Type approval no. | 3FB164 |