FIAT Palio Weekend TD specifications — approved in Switzerland
69.4 HP
Max power
134.0 Nm
Max torque
164 km/h
Top speed
1 185 kg
Curb weight
| Power | 69.4 HP (51.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 134.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 164 km/h |
| Weight/power ratio | 17.07 kg/HP |
| Displacement | 1 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 176A3.000 |
| Curb weight | 1 185 kg |
| Gross weight | 1 705 kg |
| Length | 4 130 mm |
| Width | 1 614 mm |
| Height | 1 475 mm |
| Wheelbase | 2 423 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 169.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.00x14 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 28/11/1997 |
| Type approval no. | 1FA672 |