FIAT PalioWeekend 1.9D specifications — approved in Switzerland
62.6 HP
Max power
118.0 Nm
Max torque
155 km/h
Top speed
1 185 kg
Curb weight
| Power | 62.6 HP (46.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 118.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 155 km/h |
| Weight/power ratio | 18.93 kg/HP |
| Displacement | 1 910 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 223A6000 |
| Curb weight | 1 185 kg |
| Gross weight | 1 705 kg |
| Length | 4 130 mm |
| Width | 1 614 mm |
| Height | 1 475 mm |
| Wheelbase | 2 423 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 172.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.00x14 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 21/12/2000 |
| Type approval no. | 1FA878 |