FIAT Panda 1.1 45km/h specifications — approved in Switzerland
54.4 HP
Max power
88.0 Nm
Max torque
45 km/h
Top speed
915 kg
Curb weight
| Power | 54.4 HP (40.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 88.0 Nm @ 2 750 rpm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 16.82 kg/HP |
| Displacement | 1 108 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 187A1000 |
| Curb weight | 915 kg |
| Gross weight | 1 255 kg |
| Length | 3 538 mm |
| Width | 1 578 mm |
| Height | 1 540 mm |
| Wheelbase | 2 299 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| Tires | 155/80R13 79T: 5.00x13 DP35 |
| Tires (option) | 165/65R14 79T: 5.00x14 DP38 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 350 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 24/05/2005 |
| Type approval no. | 1FB256 |