FIAT Panda 1.2 BiPower specifications — approved in Switzerland
59.8 HP
Max power
102.0 Nm
Max torque
140 km/h
Top speed
1 125 kg
Curb weight
1FB534
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 102.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed |
| 140 km/h |
| Weight/power ratio | 18.81 kg/HP |
| Displacement | 1 242 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 188A4000 |
| Curb weight | 1 125 kg |
| Gross weight | 1 440 kg |
| Length | 3 538 mm |
| Width | 1 578 mm |
| Height | 1 576 mm |
| Wheelbase | 2 305 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 165/70R14 81T: 5.5x14 DP35 pour AXB1A/0BG |
| Tires (option) | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP35 pour AXB1A/0BH |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 26/11/2009 |
| Type approval no. | 1FB534 |
1FB535
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 102.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 18.81 kg/HP |
| Displacement | 1 242 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 188A4000 |
| Curb weight | 1 125 kg |
| Gross weight | 1 440 kg |
| Length | 3 538 mm |
| Width | 1 578 mm |
| Height | 1 576 mm |
| Wheelbase | 2 305 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 165/70R14 81T: 5.5x14 DP35 pour AXB1A/0BI |
| Tires (option) | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP35 pour AXB1A/0BL |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 26/11/2009 |
| Type approval no. | 1FB535 |
1FB536
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 102.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 19.15 kg/HP |
| Displacement | 1 242 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 188A4000 |
| Curb weight | 1 145 kg |
| Gross weight | 1 450 kg |
| Length | 3 581 mm |
| Width | 1 611 mm |
| Height | 1 576 mm |
| Wheelbase | 2 305 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP35 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 26/11/2009 |
| Type approval no. | 1FB536 |
1FB482
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 102.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 19.15 kg/HP |
| Displacement | 1 242 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 188A4000 |
| Curb weight | 1 145 kg |
| Gross weight | 1 450 kg |
| Length | 3 581 mm |
| Width | 1 611 mm |
| Height | 1 576 mm |
| Wheelbase | 2 305 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 149.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP35 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 17/07/2009 |
| Type approval no. | 1FB482 |
1FB401
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 102.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 18.81 kg/HP |
| Displacement | 1 242 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 188A4000 |
| Curb weight | 1 125 kg |
| Gross weight | 1 440 kg |
| Length | 3 538 mm |
| Width | 1 578 mm |
| Height | 1 576 mm |
| Wheelbase | 2 305 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 165/70R14 81T, 5.5x14 DP35 = pour version -/01I |
| Tires (option) | 175/65R14 82T, 5.5x14 DP35 = pour version -/01L |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 05/06/2008 |
| Type approval no. | 1FB401 |
1FB330
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 102.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 18.81 kg/HP |
| Displacement | 1 242 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 188A4000 |
| Curb weight | 1 125 kg |
| Gross weight | 1 440 kg |
| Length | 3 538 mm |
| Width | 1 578 mm |
| Height | 1 576 mm |
| Wheelbase | 2 305 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 165/70R14 81T, 5.5x14 DP35 = pour version -/01G |
| Tires (option) | 175/65R14 82T, 5.5x14 DP35 = pour version -/01H |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 19/12/2006 |
| Type approval no. | 1FB330 |