FIAT Panda 1.3 JTD 4x4 specifications — approved in Switzerland
74.8 HP
Max power
145.0 Nm
Max torque
152 km/h
Top speed
1 165 kg
Curb weight
1XC355
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 152 km/h |
| Weight/power ratio | 15.57 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 169A5000 |
| Curb weight | 1 165 kg |
| Gross weight | 1 535 kg |
| Length | 3 538 mm |
| Width | 1 578 mm |
| Height | 1 592 mm |
| Wheelbase | 2 305 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 185/65R14 86T: 5 1/2x14 DP35 |
| Tires (option) | 175/65R15 84T: 6x15 DP24 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 11/11/2011 |
| Type approval no. | 1XC355 |
1XC354
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 152 km/h |
| Weight/power ratio | 15.37 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 169A5000 |
| Curb weight | 1 150 kg |
| Gross weight | 1 520 kg |
| Length | 3 538 mm |
| Width | 1 578 mm |
| Height | 1 592 mm |
| Wheelbase | 2 305 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 165/70R14 81T: 5 1/2x14 DP35 |
| Tires (option) | 185/65R14 86T: 5 1/2x14 DP35 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 11/11/2011 |
| Type approval no. | 1XC354 |
1XC248
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 152 km/h |
| Weight/power ratio | 15.17 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 169A5000 |
| Curb weight | 1 135 kg |
| Gross weight | 1 520 kg |
| Length | 3 538 mm |
| Width | 1 578 mm |
| Height | 1 592 mm |
| Wheelbase | 2 305 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 165/70R14 81T: 5 1/2x14 DP35 |
| Tires (option) | 185/65R14 86T: 5 1/2x14 DP35 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 10/10/2011 |
| Type approval no. | 1XC248 |
1XB964
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 152 km/h |
| Weight/power ratio | 15.37 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 169A5000 |
| Curb weight | 1 150 kg |
| Gross weight | 1 520 kg |
| Length | 3 538 mm |
| Width | 1 578 mm |
| Height | 1 592 mm |
| Wheelbase | 2 305 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 165/70R14 81T: 5 1/2x14 DP35 |
| Tires (option) | 185/65R14 86T: 5 1/2x14 DP35 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 25/07/2011 |
| Type approval no. | 1XB964 |
1FB558
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 152 km/h |
| Weight/power ratio | 15.17 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 169A5000 |
| Curb weight | 1 135 kg |
| Gross weight | 1 285 kg |
| Length | 3 538 mm |
| Width | 1 578 mm |
| Height | 1 592 mm |
| Wheelbase | 2 305 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 165/70R14 81T: 5 1/2x14 DP35 pour versions 11, 11B, 11C, 11D, 11F, 11G |
| Tires (option) | 185/65R14 86T: 5 1/2x14 DP35 pour versions 11C, 11D, 11E |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 28/05/2010 |
| Type approval no. | 1FB558 |
1XB237
| Power | 69.4 HP (51.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 16.35 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 188A8000 |
| Curb weight | 1 135 kg |
| Gross weight | 1 285 kg |
| Length | 3 538 mm |
| Width | 1 578 mm |
| Height | 1 592 mm |
| Wheelbase | 2 305 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 136.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 165/70R14 81T: 5 1/2x14 DP35 pour versions 0FF, 0FG, 0FH, 0FI, 0FM 0FN |
| Tires (option) | 185/65R14 86T: 5 1/2x14 DP35 pour versions 0FH, 0FI, 0FL |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 19/08/2010 |
| Type approval no. | 1XB237 |
1FB533
| Power | 69.4 HP (51.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 16.35 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 188A8000 |
| Curb weight | 1 135 kg |
| Gross weight | 1 285 kg |
| Length | 3 538 mm |
| Width | 1 578 mm |
| Height | 1 592 mm |
| Wheelbase | 2 305 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 136.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 165/70R14 81T: 5 1/2x14 DP35 pour versions 0FF, 0FG, 0FH, 0FI, 0FM 0FN |
| Tires (option) | 185/65R14 86T: 5 1/2x14 DP35 pour versions 0FH, 0FI, 0FL |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 26/11/2009 |
| Type approval no. | 1FB533 |
1FB481
| Power | 69.4 HP (51.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 16.57 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 188A8000 |
| Curb weight | 1 150 kg |
| Gross weight | 1 285 kg |
| Length | 3 574 mm |
| Width | 1 605 mm |
| Height | 1 632 mm |
| Wheelbase | 2 305 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 136.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 165/70R14 81T M+S: 5.5x14 DP35 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 17/07/2009 |
| Type approval no. | 1FB481 |
1FB323
| Power | 69.4 HP (51.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 16.35 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 188A8000 |
| Curb weight | 1 135 kg |
| Gross weight | 1 505 kg |
| Length | 3 538 mm |
| Width | 1 578 mm |
| Height | 1 592 mm |
| Wheelbase | 2 305 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 136.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 165/70R14 81T M+S: 5.5x14 DP35 = pour version 05 / 05B / 05C / 05D |
| Tires (option) | 185/65R14 86T M+S: 5.5x14 DP35 = 05C / 05D / 05E |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 28/11/2006 |
| Type approval no. | 1FB323 |
1XA498
| Power | 69.4 HP (51.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 16.35 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 188A8000 |
| Curb weight | 1 135 kg |
| Gross weight | 1 505 kg |
| Length | 3 538 mm |
| Width | 1 578 mm |
| Height | 1 592 mm |
| Wheelbase | 2 305 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 141.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 165/70R14 81T M+S: 5.5x14 DP35 = pour version 05 / 05B / 05C / 05D |
| Tires (option) | 185/65R14 86T M+S: 5.5x14 DP35 = 05C / 05D / 05E |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 25/10/2006 |
| Type approval no. | 1XA498 |
1FB261
| Power | 69.4 HP (51.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 16.35 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 188A8000 |
| Curb weight | 1 135 kg |
| Gross weight | 1 505 kg |
| Length | 3 538 mm |
| Width | 1 578 mm |
| Height | 1 592 mm |
| Wheelbase | 2 305 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 141.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 165/70R14 81T M+S: 5.5x14 DP35 = pour version 05 / 05B / 05C / 05D |
| Tires (option) | 185/65R14 86T M+S: 5.5x14 DP35 = 05C / 05D / 05E |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 23/08/2005 |
| Type approval no. | 1FB261 |