FIAT Panda 1.4 N-Power specifications — approved in Switzerland
77.5 HP
Max power
115.0 Nm
Max torque
155 km/h
Top speed
1 140 kg
Curb weight
3FB327
| Power | 77.5 HP (57.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 115.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed |
| 155 km/h |
| Weight/power ratio | 14.71 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 350A1000 |
| Curb weight | 1 140 kg |
| Gross weight | 1 440 kg |
| Length | 3 538 mm |
| Width | 1 578 mm |
| Height | 1 540 mm |
| Wheelbase | 2 299 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 142.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Tires | 165/70R14 81T: 5.5x14 DP35 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 13/12/2010 |
| Type approval no. | 3FB327 |
1FB559
| Power | 77.5 HP (57.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 115.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 155 km/h |
| Weight/power ratio | 14.52 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 350A1000 |
| Curb weight | 1 125 kg |
| Gross weight | 1 440 kg |
| Length | 3 538 mm |
| Width | 1 578 mm |
| Height | 1 576 mm |
| Wheelbase | 2 305 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 165/70R14 81T: 5.5x14 DP35 pour AXH1A/12 |
| Tires (option) | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP35 pour AXH1A/12B |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 28/05/2010 |
| Type approval no. | 1FB559 |
1FB560
| Power | 77.5 HP (57.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 115.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 14.77 kg/HP |
| Displacement | 1 368 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 350A1000 |
| Curb weight | 1 145 kg |
| Gross weight | 1 450 kg |
| Length | 3 581 mm |
| Width | 1 611 mm |
| Height | 1 576 mm |
| Wheelbase | 2 305 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 142.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.5x14 DP35 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 28/05/2010 |
| Type approval no. | 1FB560 |