FIAT Panda 900 specifications — approved in Switzerland
39.4 HP
Max power
65.0 Nm
Max torque
135 km/h
Top speed
790 kg
Curb weight
1FA637
| Power | 39.4 HP (29.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 65.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed |
| 135 km/h |
| Weight/power ratio | 20.05 kg/HP |
| Displacement | 899 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 1170A1.046 |
| Curb weight | 790 kg |
| Gross weight | 1 150 kg |
| Length | 3 408 mm |
| Width | 1 494 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 159 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 135R13 68S, 155/65R13 73S: 4.00x13 DP41.2 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 355 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 25/08/1997 |
| Type approval no. | 1FA637 |
1FA561
| Power | 39.4 HP (29.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 65.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 135 km/h |
| Weight/power ratio | 20.05 kg/HP |
| Displacement | 899 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 1170A1.046 |
| Curb weight | 790 kg |
| Gross weight | 1 150 kg |
| Length | 3 408 mm |
| Width | 1 494 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 159 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 135R13, 155/65R13: 4.00x13 DP41,2 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 355 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 20/11/1996 |
| Type approval no. | 1FA561 |