FIAT Panda BEV specifications — approved in Switzerland
112.9 HP
Max power
124.7 Nm
Max torque
132 km/h
Top speed
1 515 kg
Curb weight
AXB299
| Power | 112.9 HP (83.0 kW) @ 9 030 rpm |
| Torque | 124.7 Nm |
| Top speed |
| 132 km/h |
| Weight/power ratio | 13.42 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | ZYA/ZY01 (MEL M2 83 kW) |
| Curb weight | 1 515 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 3 999 mm |
| Width | 1 763 mm |
| Height | 1 570 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 205/55R16 94V: 7.00x16 ET42 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 7.00x17 ET42 |
| Tow cap. (braked) | 550 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, 78300 F-Poissy |
| Approval date | 22/12/2025 |
| Type approval no. | AXB299 |
AXB274
| Power | 112.9 HP (83.0 kW) @ 9 030 rpm |
| Torque | 124.7 Nm |
| Top speed | 132 km/h |
| Weight/power ratio | 13.42 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | ZYA/ZY01 (MEL M2 83 kW) |
| Curb weight | 1 515 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 3 999 mm |
| Width | 1 763 mm |
| Height | 1 570 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 205/55R16 94V: 7.00x16 ET42 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 7.00x17 ET42 |
| Tow cap. (braked) | 550 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, 78300 F-Poissy |
| Approval date | 08/12/2025 |
| Type approval no. | AXB274 |
AXB249
| Power | 112.9 HP (83.0 kW) @ 9 030 rpm |
| Torque | 124.7 Nm |
| Top speed | 132 km/h |
| Weight/power ratio | 13.42 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | ZYA/ZY01 (MEL M2 83 kW) |
| Curb weight | 1 515 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 3 999 mm |
| Width | 1 763 mm |
| Height | 1 570 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 205/55R16 94V: 7.00x16 ET42 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 7.00x17 ET42 |
| Tow cap. (braked) | 550 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, 78300 F-Poissy |
| Approval date | 12/11/2025 |
| Type approval no. | AXB249 |
1FD390
| Power | 112.9 HP (83.0 kW) @ 9 030 rpm |
| Torque | 124.7 Nm |
| Top speed | 132 km/h |
| Weight/power ratio | 13.42 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | ZYA/ZY01 (MEL M2 83 kW) |
| Curb weight | 1 515 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 3 999 mm |
| Width | 1 763 mm |
| Height | 1 570 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 205/55R16 94V: 7.00x16 ET42 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 7.00x17 ET42 |
| Tow cap. (braked) | 550 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, 78300 F-Poissy |
| Approval date | 06/03/2025 |
| Type approval no. | 1FD390 |