FIAT Panda Selecta 1.1 specifications — approved in Switzerland
54.4 HP
Max power
86.0 Nm
Max torque
140 km/h
Top speed
820 kg
Curb weight
3FA260
| Power | 54.4 HP (40.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 86.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed |
| 140 km/h |
| Weight/power ratio | 15.07 kg/HP |
| Displacement | 1 108 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Séquentielle 2 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 176B2.000 |
| Curb weight | 820 kg |
| Gross weight | 1 150 kg |
| Length | 3 408 mm |
| Width | 1 494 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 159 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| Tires | 135R13 68S, 155/65R13 73S: 4.00Bx13 DP41,2 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 350 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 05/05/1998 |
| Type approval no. | 3FA260 |
1FA640
| Power | 54.4 HP (40.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 86.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 15.07 kg/HP |
| Displacement | 1 108 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Séquentielle 2 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 176B2.000 |
| Curb weight | 820 kg |
| Gross weight | 1 150 kg |
| Length | 3 408 mm |
| Width | 1 494 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 159 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 135R13 68S, 155/65R13 73S: 4.00Bx13 DP41,2 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 350 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 25/08/1997 |
| Type approval no. | 1FA640 |
1FA564
| Power | 54.4 HP (40.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 86.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 15.07 kg/HP |
| Displacement | 1 108 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 176B2.000 |
| Curb weight | 820 kg |
| Gross weight | 1 150 kg |
| Length | 3 408 mm |
| Width | 1 494 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 159 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 135R13, 155/65R13: 4.00x13 DP41,2 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 370 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 20/11/1996 |
| Type approval no. | 1FA564 |
1FA503
| Power | 47.6 HP (35.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 86.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 17.23 kg/HP |
| Displacement | 1 108 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 176B2.000 |
| Curb weight | 820 kg |
| Gross weight | 1 150 kg |
| Length | 3 408 mm |
| Width | 1 494 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 159 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| Tires | 135R13, 155/65R13: 4.00x13 DP41,2 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 06/12/1995 |
| Type approval no. | 1FA503 |