FIAT Panda TB MHEV specifications — approved in Switzerland
100.6 HP
Max power
230.0 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
1 315 kg
Curb weight
AXB481
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 160 km/h |
| Weight/power ratio | 13.07 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HPY/HN09 (EB2LTDH2) |
| Curb weight | 1 315 kg |
| Gross weight | 1 700 kg |
| Length | 3 999 mm |
| Width | 1 763 mm |
| Height | 1 570 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | 205/60R16 96H: 7x16 ET42 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 7x17 ET42 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, 78300 F-Poissy |
| Approval date | 20/05/2026 |
| Type approval no. | AXB481 |
AXB423
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 13.07 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HPY/HN09 (EB2LTDH2) |
| Curb weight | 1 315 kg |
| Gross weight | 1 700 kg |
| Length | 3 999 mm |
| Width | 1 763 mm |
| Height | 1 570 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 125.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/60R16 96H: 7x16 ET42 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 7x17 ET42 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, 78300 F-Poissy |
| Approval date | 09/04/2026 |
| Type approval no. | AXB423 |
AXB384
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 13.07 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HPY/HN09 (EB2LTDH2) |
| Curb weight | 1 315 kg |
| Gross weight | 1 700 kg |
| Length | 3 999 mm |
| Width | 1 763 mm |
| Height | 1 570 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 125.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/60R16 96H: 7x16 ET42 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 7x17 ET42 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, 78300 F-Poissy |
| Approval date | 18/03/2026 |
| Type approval no. | AXB384 |
AXB360
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 13.07 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HPY/HN09 (EB2LTDH2) |
| Curb weight | 1 315 kg |
| Gross weight | 1 700 kg |
| Length | 3 999 mm |
| Width | 1 763 mm |
| Height | 1 570 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 125.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/60R16 96H: 7x16 ET42 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 7x17 ET42 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, 78300 F-Poissy |
| Approval date | 26/02/2026 |
| Type approval no. | AXB360 |
1FD416
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 13.07 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HPY/HN09 (EB2LTDH2) |
| Curb weight | 1 315 kg |
| Gross weight | 1 700 kg |
| Length | 3 999 mm |
| Width | 1 763 mm |
| Height | 1 570 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 125.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/60R16 96H: 7x16 ET42 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 7x17 ET42 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, 78300 F-Poissy |
| Approval date | 26/01/2026 |
| Type approval no. | 1FD416 |
AXB275
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 13.07 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HPY/HN09 (EB2LTDH2) |
| Curb weight | 1 315 kg |
| Gross weight | 1 700 kg |
| Length | 3 999 mm |
| Width | 1 763 mm |
| Height | 1 570 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 125.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/60R16 96H: 7x16 ET42 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 7x17 ET42 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, 78300 F-Poissy |
| Approval date | 05/12/2025 |
| Type approval no. | AXB275 |
AXB264
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 13.07 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HPY/HN09 (EB2LTDH2) |
| Curb weight | 1 315 kg |
| Gross weight | 1 700 kg |
| Length | 3 999 mm |
| Width | 1 763 mm |
| Height | 1 570 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 125.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/60R16 96H: 7x16 ET42 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 7x17 ET42 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, 78300 F-Poissy |
| Approval date | 24/11/2025 |
| Type approval no. | AXB264 |
AXB254
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 13.07 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HPY/HN09 (EB2LTDH2) |
| Curb weight | 1 315 kg |
| Gross weight | 1 700 kg |
| Length | 3 999 mm |
| Width | 1 763 mm |
| Height | 1 570 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 125.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/60R16 96H: 7x16 ET42 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 7x17 ET42 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, 78300 F-Poissy |
| Approval date | 21/11/2025 |
| Type approval no. | AXB254 |
AXB248
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 13.07 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HPY/HN09 (EB2LTDH2) |
| Curb weight | 1 315 kg |
| Gross weight | 1 700 kg |
| Length | 3 999 mm |
| Width | 1 763 mm |
| Height | 1 570 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 125.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/60R16 96H: 7x16 ET42 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 7x17 ET42 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, 78300 F-Poissy |
| Approval date | 12/11/2025 |
| Type approval no. | AXB248 |
AXB196
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 13.07 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HPY/HN09 (EB2LTDH2) |
| Curb weight | 1 315 kg |
| Gross weight | 1 700 kg |
| Length | 3 999 mm |
| Width | 1 763 mm |
| Height | 1 570 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 125.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/60R16 96H: 7x16 ET42 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 7x17 ET42 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, 78300 F-Poissy |
| Approval date | 30/09/2025 |
| Type approval no. | AXB196 |
1FD394
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 13.07 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HPY/HN09 (EB2LTDH2) |
| Curb weight | 1 315 kg |
| Gross weight | 1 700 kg |
| Length | 3 999 mm |
| Width | 1 763 mm |
| Height | 1 570 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 125.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/60R16 96H: 7x16 ET42 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 7x17 ET42 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, 78300 F-Poissy |
| Approval date | 11/06/2025 |
| Type approval no. | 1FD394 |