FIAT Panda Twin Air specifications — approved in Switzerland
85.0 HP
Max power
145.0 Nm
Max torque
177 km/h
Top speed
1 045 kg
Curb weight
| Power | 85.0 HP (62.5 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 177 km/h |
| Weight/power ratio | 12.29 kg/HP |
| Displacement | 875 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 312A2000 |
| Curb weight | 1 045 kg |
| Gross weight | 1 470 kg |
| Length | 3 653 mm |
| Width | 1 643 mm |
| Height | 1 551 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 99.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Tires | 175/65R14 82T: 5 1/2x14 DP35 |
| Tires (option) | 185/55R15 82T, 6X15 DP35 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 01/02/2012 |
| Type approval no. | 3FB710 |