FIAT Panda TwinAir MTA specifications — approved in Switzerland
80.2 HP
Max power
145.0 Nm
Max torque
175 km/h
Top speed
1 055 kg
Curb weight
1XS426
| Power | 80.2 HP (59.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 175 km/h |
| Weight/power ratio | 13.15 kg/HP |
| Displacement | 875 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj-T |
| Transmission | m5a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 312A5000 |
| Curb weight | 1 055 kg |
| Gross weight | 1 460 kg |
| Length | 3 653 mm |
| Width | 1 643 mm |
| Height | 1 551 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 88.0 g/km |
| Consumption | 3.80 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 175/65R14 82T: 5 1/2x14 DP35 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 16/04/2018 |
| Type approval no. | 1XS426 |
1XS394
| Power | 80.2 HP (59.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 13.15 kg/HP |
| Displacement | 875 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj-T |
| Transmission | m5a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 312A5000 |
| Curb weight | 1 055 kg |
| Gross weight | 1 480 kg |
| Length | 3 653 mm |
| Width | 1 643 mm |
| Height | 1 551 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 88.0 g/km |
| Consumption | 3.80 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 175/65R14 82T: 5 1/2x14 DP35 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 05/04/2018 |
| Type approval no. | 1XS394 |
1FC468
| Power | 80.2 HP (59.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 13.15 kg/HP |
| Displacement | 875 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj-T |
| Transmission | m5a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 312A5000 |
| Curb weight | 1 055 kg |
| Gross weight | 1 460 kg |
| Length | 3 653 mm |
| Width | 1 643 mm |
| Height | 1 551 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 88.0 g/km |
| Consumption | 3.80 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 175/65R14 82T: 5 1/2x14 DP35 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 30/05/2016 |
| Type approval no. | 1FC468 |
1FC248
| Power | 80.2 HP (59.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 13.15 kg/HP |
| Displacement | 875 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj-T |
| Transmission | m5a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 312A5000 |
| Curb weight | 1 055 kg |
| Gross weight | 1 460 kg |
| Length | 3 653 mm |
| Width | 1 643 mm |
| Height | 1 551 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 88.0 g/km |
| Consumption | 3.80 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 175/65R14 82T: 5 1/2x14 DP35 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 27/10/2014 |
| Type approval no. | 1FC248 |