FIAT Panda TwinAir NP specifications — approved in Switzerland
85.0 HP
Max power
145.0 Nm
Max torque
168 km/h
Top speed
1 150 kg
Curb weight
3FC264
| Power | 85.0 HP (62.5 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed |
| 168 km/h |
| Weight/power ratio | 13.53 kg/HP |
| Displacement | 875 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 312A2000 |
| Curb weight | 1 150 kg |
| Gross weight | 1 495 kg |
| Length | 3 653 mm |
| Width | 1 643 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 107.0 g/km |
| Consumption | 4.60 l/100km |
| Tires | 175/65R15 84T, 6x15 DP35 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 26/02/2014 |
| Type approval no. | 3FC264 |
1FC135
| Power | 85.0 HP (62.5 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 168 km/h |
| Weight/power ratio | 13.59 kg/HP |
| Displacement | 875 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 312A2000 |
| Curb weight | 1 155 kg |
| Gross weight | 1 540 kg |
| Length | 3 653 mm |
| Width | 1 643 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 107.0 g/km |
| Consumption | 4.60 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 175/65R15 84T: 6x15 DP35 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 21/01/2014 |
| Type approval no. | 1FC135 |
3FC254
| Power | 85.0 HP (62.5 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 168 km/h |
| Weight/power ratio | 13.53 kg/HP |
| Displacement | 875 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 312A2000 |
| Curb weight | 1 150 kg |
| Gross weight | 1 495 kg |
| Length | 3 653 mm |
| Width | 1 643 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 107.0 g/km |
| Consumption | 4.60 l/100km |
| Tires | 175/65R15 84T, 6x15 DP35 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 17/12/2013 |
| Type approval no. | 3FC254 |
3FB764
| Power | 85.0 HP (62.5 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 168 km/h |
| Weight/power ratio | 13.53 kg/HP |
| Displacement | 875 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 312A2000 |
| Curb weight | 1 150 kg |
| Gross weight | 1 535 kg |
| Length | 3 653 mm |
| Width | 1 643 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 107.0 g/km |
| Consumption | 4.60 l/100km |
| Tires | 175/65R15 84T, 6X15 DP35 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 19/10/2012 |
| Type approval no. | 3FB764 |
1FB852
| Power | 85.0 HP (62.5 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 168 km/h |
| Weight/power ratio | 13.59 kg/HP |
| Displacement | 875 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 312A2000 |
| Curb weight | 1 155 kg |
| Gross weight | 1 540 kg |
| Length | 3 653 mm |
| Width | 1 643 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 107.0 g/km |
| Consumption | 4.80 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 175/65R15 84T: 6x15 DP35 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 06/09/2012 |
| Type approval no. | 1FB852 |