FIAT Panda TwinAir TB specifications — approved in Switzerland
85.0 HP
Max power
145.0 Nm
Max torque
177 km/h
Top speed
1 055 kg
Curb weight
1FD190
| Power | 85.0 HP (62.5 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed |
| 177 km/h |
| Weight/power ratio | 12.41 kg/HP |
| Displacement | 875 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 312A2000 |
| Curb weight | 1 055 kg |
| Gross weight | 1 455 kg |
| Length | 3 686 mm |
| Width | 1 672 mm |
| Height | 1 548 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 133.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/45R16 84H: 6.5x16 ET35 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 04/09/2020 |
| Type approval no. | 1FD190 |
1FD156
| Power | 85.0 HP (62.5 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 177 km/h |
| Weight/power ratio | 12.35 kg/HP |
| Displacement | 875 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 312A2000 |
| Curb weight | 1 050 kg |
| Gross weight | 1 455 kg |
| Length | 3 653 mm |
| Width | 1 643 mm |
| Height | 1 551 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 133.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/65R14 82T: 5 1/2x14 DP35 |
| Tires (option) | 185/55R15 82T: 6x15 DP35 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 06/01/2020 |
| Type approval no. | 1FD156 |
1FD157
| Power | 85.0 HP (62.5 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 177 km/h |
| Weight/power ratio | 12.35 kg/HP |
| Displacement | 875 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 312A2000 |
| Curb weight | 1 050 kg |
| Gross weight | 1 455 kg |
| Length | 3 653 mm |
| Width | 1 643 mm |
| Height | 1 551 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 133.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/65R14 82T: 5 1/2x14 DP35 |
| Tires (option) | 185/55R15 82T: 6x15 DP35 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 06/01/2020 |
| Type approval no. | 1FD157 |
1FD124
| Power | 85.0 HP (62.5 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 177 km/h |
| Weight/power ratio | 12.41 kg/HP |
| Displacement | 875 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 312A2000 |
| Curb weight | 1 055 kg |
| Gross weight | 1 455 kg |
| Length | 3 705 mm |
| Width | 1 662 mm |
| Height | 1 551 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 133.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/65R15 84T: 6x15 ET35 |
| Tires (option) | 185/65R15 88H: 6x15 ET30 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 18/09/2019 |
| Type approval no. | 1FD124 |
1FC960
| Power | 85.0 HP (62.5 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 177 km/h |
| Weight/power ratio | 12.41 kg/HP |
| Displacement | 875 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 312A2000 |
| Curb weight | 1 055 kg |
| Gross weight | 1 455 kg |
| Length | 3 653 mm |
| Width | 1 643 mm |
| Height | 1 551 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 133.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/65R14 82T: 5 1/2x14 ET35 (sel. pour version, -/EP1AT2, -/EP1AU2) |
| Tires (option) | 175/65R15 84T: 6x15 ET30/35 (sel. pour version, -/EP1AV2, -/EP1AW2) |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 05/08/2019 |
| Type approval no. | 1FC960 |
1FC950
| Power | 85.0 HP (62.5 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 177 km/h |
| Weight/power ratio | 12.35 kg/HP |
| Displacement | 875 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 312A2000 |
| Curb weight | 1 050 kg |
| Gross weight | 1 455 kg |
| Length | 3 653 mm |
| Width | 1 643 mm |
| Height | 1 551 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 133.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/65R14 82T: 5 1/2x14 DP35 |
| Tires (option) | 185/55R15 82T: 6x15 DP35 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 05/08/2019 |
| Type approval no. | 1FC950 |
1FC844
| Power | 85.0 HP (62.5 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 177 km/h |
| Weight/power ratio | 12.35 kg/HP |
| Displacement | 875 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 312A2000 |
| Curb weight | 1 050 kg |
| Gross weight | 1 455 kg |
| Length | 3 653 mm |
| Width | 1 643 mm |
| Height | 1 551 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 133.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/65R14 82T: 5 1/2x14 DP35 |
| Tires (option) | 185/55R15 82T: 6x15 DP35 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 04/06/2019 |
| Type approval no. | 1FC844 |
1FC462
| Power | 85.0 HP (62.5 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 177 km/h |
| Weight/power ratio | 12.35 kg/HP |
| Displacement | 875 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 312A2000 |
| Curb weight | 1 050 kg |
| Gross weight | 1 455 kg |
| Length | 3 653 mm |
| Width | 1 643 mm |
| Height | 1 551 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 99.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 175/65R14 82T: 5 1/2x14 DP35 |
| Tires (option) | 175/65R15 84T: 6x15 DP35 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 30/05/2016 |
| Type approval no. | 1FC462 |
1FC463
| Power | 85.0 HP (62.5 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 177 km/h |
| Weight/power ratio | 12.35 kg/HP |
| Displacement | 875 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 312A2000 |
| Curb weight | 1 050 kg |
| Gross weight | 1 455 kg |
| Length | 3 653 mm |
| Width | 1 643 mm |
| Height | 1 551 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 97.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 175/65R14 82T: 5 1/2x14 DP35 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 30/05/2016 |
| Type approval no. | 1FC463 |