FIAT Panda V 1.3JTD4x4 specifications — approved in Switzerland
69.4 HP
Max power
145.0 Nm
Max torque
150 km/h
Top speed
1 150 kg
Curb weight
| Power | 69.4 HP (51.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 16.57 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 188A8000 |
| Curb weight | 1 150 kg |
| Gross weight | 1 520 kg |
| Length | 3 538 mm |
| Width | 1 578 mm |
| Height | 1 592 mm |
| Wheelbase | 2 305 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 141.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Tires | 165/70R14 81T: 5 1/2x14 DP35 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 23/08/2005 |
| Type approval no. | 3FA650 |