FIAT Pandina 1.0 BSG specifications — approved in Switzerland
65.0 HP
Max power
92.0 Nm
Max torque
153 km/h
Top speed
1 040 kg
Curb weight
| Power | 65.0 HP (47.8 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 92.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 153 km/h |
| Weight/power ratio | 16 kg/HP |
| Displacement | 999 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout |
| 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | avant |
| Engine | 46341162 |
| Curb weight | 1 040 kg |
| Gross weight | 1 380 kg |
| Length | 3 686 mm |
| Width | 1 662 mm |
| Height | 1 551 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 118.0 g/km |
| Consumption | 5.20 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 1) 175/65R14 86T: 5.5x14 ET35 |
| Tires (option) | 2) 185/55R15 82H: 6x15 ET35 |
| Manufacturer | STELLANTIS EUROPE S.p.A., I-10135 Torino |
| Approval date | 24/04/2026 |
| Type approval no. | 1FD433 |