FIAT Punto 1.2 16V cvt specifications — approved in Switzerland
80.2 HP
Max power
114.0 Nm
Max torque
165 km/h
Top speed
1 035 kg
Curb weight
1FA868
| Power | 80.2 HP (59.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 114.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 165 km/h |
| Weight/power ratio | 12.91 kg/HP |
| Displacement | 1 242 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 188A5000 |
| Curb weight | 1 035 kg |
| Gross weight | 1 470 kg |
| Length | 3 800 mm |
| Width | 1 660 mm |
| Height | 1 480 mm |
| Wheelbase | 2 460 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 1) 165/70R14 81T 5 1/2x14 DP35 4) 185/60R14 82H 5 1/2x14 DP35, 6x14 DP33/35 |
| Tires (option) | 2) 185/60R14 82H 6x14 DP33 5) 185/55R15 81V 6x15 DP33 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 16/10/2000 |
| Type approval no. | 1FA868 |
1FA816
| Power | 80.2 HP (59.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 114.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 12.91 kg/HP |
| Displacement | 1 242 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Séquentielle 2 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 188A5000 |
| Curb weight | 1 035 kg |
| Gross weight | 1 470 kg |
| Length | 3 800 mm |
| Width | 1 660 mm |
| Height | 1 480 mm |
| Wheelbase | 2 460 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 1) 165/70R14 81T: 5 1/2x14 DP35 / 1) 185/60R14 82H: 5 1/2x14 DP35, 6x14 DP33/35 |
| Tires (option) | 2) 185/60R14 82H: 6x14 DP33 / 4) 185/55R15 81V: 6x15 DP33 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 19/07/1999 |
| Type approval no. | 1FA816 |