FIAT Punto 1.2 16V m6 specifications — approved in Switzerland
80.2 HP
Max power
114.0 Nm
Max torque
172 km/h
Top speed
1 005 kg
Curb weight
1FB117
| Power | 80.2 HP (59.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 114.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 172 km/h |
| Weight/power ratio | 12.53 kg/HP |
| Displacement | 1 242 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 188A5000 |
| Curb weight | 1 005 kg |
| Gross weight | 1 440 kg |
| Length | 3 800 mm |
| Width | 1 660 mm |
| Height | 1 480 mm |
| Wheelbase | 2 460 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 150.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 185/60R14 82H: 6x14 DP33 |
| Tires (option) | 185/55R15 81V: 6x15 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 02/10/2002 |
| Type approval no. | 1FB117 |
1FA869
| Power | 80.2 HP (59.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 114.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 172 km/h |
| Weight/power ratio | 12.53 kg/HP |
| Displacement | 1 242 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 188A5000 |
| Curb weight | 1 005 kg |
| Gross weight | 1 440 kg |
| Length | 3 800 mm |
| Width | 1 660 mm |
| Height | 1 480 mm |
| Wheelbase | 2 460 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 150.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 185/60R14 82H 6x14 DP33 |
| Tires (option) | 185/55R15 81V 6x15 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 16/10/2000 |
| Type approval no. | 1FA869 |
1FA817
| Power | 80.2 HP (59.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 114.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 172 km/h |
| Weight/power ratio | 12.53 kg/HP |
| Displacement | 1 242 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 188A5000 |
| Curb weight | 1 005 kg |
| Gross weight | 1 440 kg |
| Length | 3 800 mm |
| Width | 1 660 mm |
| Height | 1 480 mm |
| Wheelbase | 2 460 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 142.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 1) 185/60R14 82H: 6x14 DP33, 185/55R15 81V: 6x15 DP33 |
| Tires (option) | 2) 195/45R15 82V: 6x15 DP37 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 19/07/1999 |
| Type approval no. | 1FA817 |