FIAT Punto 1.2 Bipower specifications — approved in Switzerland
59.8 HP
Max power
102.0 Nm
Max torque
145 km/h
Top speed
1 100 kg
Curb weight
1FB233
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 102.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed |
| 145 km/h |
| Weight/power ratio | 18.39 kg/HP |
| Displacement | 1 242 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 188A4000 |
| Curb weight | 1 100 kg |
| Gross weight | 1 470 kg |
| Length | 3 865 mm |
| Width | 1 660 mm |
| Height | 1 480 mm |
| Wheelbase | 2 460 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 150.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 165/70R14 81T: 5 1/2x14 DP35 |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5 1/2x14 DP35, 6x14 DP33/35 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 05/11/2004 |
| Type approval no. | 1FB233 |
1FB155
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 102.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 18.39 kg/HP |
| Displacement | 1 242 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 188A4000 |
| Curb weight | 1 100 kg |
| Gross weight | 1 470 kg |
| Length | 3 865 mm |
| Width | 1 660 mm |
| Height | 1 480 mm |
| Wheelbase | 2 460 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 150.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 165/70R14 81T: 5 1/2x14 DP35 |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5 1/2x14 DP35, 6x14 DP33/35 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 08/04/2003 |
| Type approval no. | 1FB155 |