FIAT Punto 1.3 JTD specifications — approved in Switzerland
69.4 HP
Max power
180.0 Nm
Max torque
164 km/h
Top speed
1 040 kg
Curb weight
1FB194
| Power | 69.4 HP (51.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 180.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 164 km/h |
| Weight/power ratio | 14.99 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 188A9000 |
| Curb weight | 1 040 kg |
| Gross weight | 1 475 kg |
| Length | 3 840 mm |
| Width | 1 660 mm |
| Height | 1 480 mm |
| Wheelbase | 2 460 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 165/70R14 81T: 5 1/2x14 DP35 seul. pour AXH1A/16F, -/16M, BXH1A/17F, -/17M |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5 1/2x14 DP35, 6x14 DP35 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 04/03/2004 |
| Type approval no. | 1FB194 |
1FB164
| Power | 69.4 HP (51.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 180.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 164 km/h |
| Weight/power ratio | 14.99 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 188A9000 |
| Curb weight | 1 040 kg |
| Gross weight | 1 475 kg |
| Length | 3 840 mm |
| Width | 1 660 mm |
| Height | 1 480 mm |
| Wheelbase | 2 460 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 165/70R14 81T: 5 1/2x14 DP35 seul. pour AXH1A/16, -/16E, -/16L, BXH1A/17, -/17E, -/17L |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5 1/2x14 DP35, 6x14 DP35 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 03/07/2003 |
| Type approval no. | 1FB164 |
1FB165
| Power | 69.4 HP (51.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 180.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 164 km/h |
| Weight/power ratio | 14.99 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 188A9000 |
| Curb weight | 1 040 kg |
| Gross weight | 1 475 kg |
| Length | 3 840 mm |
| Width | 1 660 mm |
| Height | 1 480 mm |
| Wheelbase | 2 460 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 165/70R14 81T: 5 1/2x14 DP35 seul. pour AXH1A/16B et BXH1A/17B |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5 1/2x14 DP35, 6x14 DP35 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 03/07/2003 |
| Type approval no. | 1FB165 |