FIAT Punto 1.3 JTD PF specifications — approved in Switzerland
74.8 HP
Max power
190.0 Nm
Max torque
165 km/h
Top speed
1 165 kg
Curb weight
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 15.57 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 199A2000 |
| Curb weight | 1 165 kg |
| Gross weight | 1 570 kg |
| Length | 4 030 mm |
| Width | 1 687 mm |
| Height | 1 490 mm |
| Wheelbase | 2 510 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 175/65R15 84T: 6x15 DP43 / 205/45R17 88V: 6 1/2x17 DP46 |
| Tires (option) | 185/65R15 88T: 6x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 01/12/2006 |
| Type approval no. | 1FB326 |