FIAT Punto 1.3 JTD Sel specifications — approved in Switzerland
69.4 HP
Max power
180.0 Nm
Max torque
164 km/h
Top speed
1 050 kg
Curb weight
| Power | 69.4 HP (51.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 180.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 164 km/h |
| Weight/power ratio | 15.13 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m5a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 188A9000 |
| Curb weight | 1 050 kg |
| Gross weight | 1 485 kg |
| Length | 3 840 mm |
| Width | 1 660 mm |
| Height | 1 480 mm |
| Wheelbase | 2 460 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 117.0 g/km |
| Consumption | 4.40 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 165/70R14 81T: 5 1/2x14 DP35 seul. pour AXH12/26, -/26C, BXH12/27, -/27C |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5 1/2x14 DP35, 6x14 DP35 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 20/04/2004 |
| Type approval no. | 1FB206 |