FIAT Punto 1.3 MJ 16V specifications — approved in Switzerland
95.2 HP
Max power
200.0 Nm
Max torque
178 km/h
Top speed
1 220 kg
Curb weight
1FC434
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 178 km/h |
| Weight/power ratio | 12.82 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 330A1000 |
| Curb weight | 1 220 kg |
| Gross weight | 1 705 kg |
| Length | 4 065 mm |
| Width | 1 687 mm |
| Height | 1 490 mm |
| Wheelbase | 2 510 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 89.0 g/km |
| Consumption | 3.40 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 185/65R15 88T: 6x15 DP43 |
| Tires (option) | 195/55R16 87H: 6x16 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 04/04/2016 |
| Type approval no. | 1FC434 |
1FC257
| Power | 84.3 HP (62.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 172 km/h |
| Weight/power ratio | 14.29 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 199B4000 |
| Curb weight | 1 205 kg |
| Gross weight | 1 690 kg |
| Length | 4 065 mm |
| Width | 1 687 mm |
| Height | 1 490 mm |
| Wheelbase | 2 510 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 89.0 g/km |
| Consumption | 3.40 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 185/65R15 88T: 6x15 DP43 |
| Tires (option) | 195/55R16 87H: 6x16 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 11/11/2014 |
| Type approval no. | 1FC257 |
1FB920
| Power | 84.3 HP (62.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 172 km/h |
| Weight/power ratio | 14.29 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 199B4000 |
| Curb weight | 1 205 kg |
| Gross weight | 1 610 kg |
| Length | 4 030 mm |
| Width | 1 687 mm |
| Height | 1 490 mm |
| Wheelbase | 2 510 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 90.0 g/km |
| Consumption | 3.50 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 185/65R15 88T: 6x15 DP43 |
| Tires (option) | 195/55R16 87H: 6x16 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 17/05/2013 |
| Type approval no. | 1FB920 |
1FB857
| Power | 84.3 HP (62.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 172 km/h |
| Weight/power ratio | 14.29 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 199B4000 |
| Curb weight | 1 205 kg |
| Gross weight | 1 610 kg |
| Length | 4 030 mm |
| Width | 1 687 mm |
| Height | 1 490 mm |
| Wheelbase | 2 510 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 90.0 g/km |
| Consumption | 3.50 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 185/65R15 88T: 6x15 DP43 |
| Tires (option) | 195/55R16 87H: 6x16 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 13/02/2013 |
| Type approval no. | 1FB857 |
1FC317
| Power | 80.2 HP (59.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 15.02 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 199B8000 |
| Curb weight | 1 205 kg |
| Gross weight | 1 690 kg |
| Length | 4 065 mm |
| Width | 1 687 mm |
| Height | 1 490 mm |
| Wheelbase | 2 510 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 82.0 g/km |
| Consumption | 3.10 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 185/65R15 88T: 6x15 DP43 |
| Tires (option) | 195/55R16 87H: 6x16 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 04/03/2015 |
| Type approval no. | 1FC317 |
1FC252
| Power | 80.2 HP (59.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 15.02 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 199B8000 |
| Curb weight | 1 205 kg |
| Gross weight | 1 690 kg |
| Length | 4 065 mm |
| Width | 1 687 mm |
| Height | 1 490 mm |
| Wheelbase | 2 510 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 85.0 g/km |
| Consumption | 3.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 185/65R15 88T: 6x15 DP43 |
| Tires (option) | 195/55R16 87H: 6x16 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 27/10/2014 |
| Type approval no. | 1FC252 |